Lučany n. N.- Horní Maxov - Jindřichov

Aktuálně

27/4/2021

Slavnostní otevření 8. května 2021:

8.května bude Stezka Svobody otevřena pro veřejnost!! Věříme, že si dvanáctikilometrový okruh s dvanácti zastaveními užijete!! více

STEZKA SVOBODY


se pro Vás otevře 8.5.2021


Přijďte s námi v průběhu dne
přivítat jaro a oslavit Den vítězství
na Stezku Svobody, která spojuje tři lípy svobody
v Lučanech, na Horním Maxově a v Jindřichově.
Můžete se tu poprvé vydat po značkách v barvě trikolóry na
okruh, který Vás provede půvabnou jarní krajinou našeho
regionu.


Na Stezce najdete dvanáct zastavení ozdobených skleněnými
kostkami a kovovými pásky s citáty na téma svobody.
Můžete tu potkat i zajímavé osobnosti našeho kraje, muzikanty,
sportovce, záchranáře, skauty i výtvarníky.
Na cestě se můžete občerstvit jako poutníci místními
specialitami u hostinských okének.


Přijďte si užít krásný jarní den

x

Náš příběh

Jsme sousedé a chalupáři z Horního Maxova a Stezku Svobody jsme postavili společně s obyvateli Lučan nad Nisou, Jindřichova a přáteli z okolí. Žijeme spokojeně obklopeni krásnou přírodou. Většina staveb je však prostá, vše je ztvárněno levně a účelně jako za starých časů. To, co nám tu opravdu scházelo, je něco zdánlivě nepotřebného, něco obohacujícího, co naší krajině přinese nový rozměr. A tak naše komunita před dvěma lety zrealizovala myšlenku výsadby Lip svobody ve všech třech obcích našeho města Lučany nad Nisou. Doplnily je kruhové lavičky z dílny našeho architekta, na jejichž výrobě se podílelo také několik místních řemeslníků.

Dnešní Stezka Svobody propojila všechny tyto lípy a tím i naše město. Stezka je vedena krásným prostředím nabízejícím množství atraktivních výhledů do půvabných zákoutí a panoramat. Je jakousi tepnou, posilující naši spolupráci napříč městem, naše sousedské a přátelské vztahy. Zároveň oslavuje a akcentuje téma svobody člověka. Věříme, že svoboda je důležitá pro každého člověka jakéhokoliv věku, státí příslušnosti, vyznání i politického názoru. 

Na téměř dvanáctikilometrovém turistickém okruhu vzniklo celkem dvanáct zastavení. Tato zastavení mají podobu žulových sloupků, na jejichž vrcholu je usazena skleněná krychle a sloupek je ovinut kovovou páskou, do níž je vypálen unikátní citát o svobodě od dvanácti světových i českých osobností. Vše doplňují informační návštěvnické tabule.


Sen se v roce 2021 proměnil ve skutečnost a naše Stezka Svobody je pro vás od 8. 5. 2021 připravena.

O PROJEKTU FOTOGALERIE PARTNEŘI